Wat is biofeedback?

Biofeedback is de verzamelterm voor de therapievormen waarbij gebruik gemaakt wordt van technische hulpmiddelen om vormen van (over)spanning in/aan het lichaam aan te tonen. Door deze lichaamssignalen te laten zien aan een individu kan deze er meer invloed op leren uitoefenen (bijvoorbeeld het verlagen van de spierspanning).Via het menu kun je meer lezen over de verschillende vormen:

biofeedback

Effectief en beter dan enig andere behandelvorm

 1. Angst
 2. ADD/ADHD (via neurofeedback)
 3. Spanningshoofdpijn en migraine bij volwassenen
 4. Hoge bloeddruk
 5. Temporo Mandibulaire klachten = spanning in het kaakgewricht (via myofeedback)

Mogelijk effectief (aangetoond in meerdere studies):

 1. Alcoholisme en verslaving (via neurofeedback)
 2. Arthritis
 3. Chronische pijn
 4. Epilepsie (via neurofeedback)
 5. Hoofdpijn en migraine bij kinderen
 6. Slaapstoornissen
 7. Lichte vormen van traumatisch hersenletsel (via neurofeedback)

Hoe zit het met vergoeding van biofeedback/neurofeedback?

Vergoeding voor biofeedback en/of neurofeedback is vaak mogelijk binnen de aanvullende verzekering maar dit is verschillend voor de diverse therapeuten. Deze verschillen hebben te maken met de werksituatie en met de beroepsvereniging waarbij de therapeut is aangesloten. Daarnaast hangt het natuurlijk af van de zorgverzekering die is afgesloten. Het is in alle gevallen zinvol om dit met de behandelend therapeut te bespreken en altijd navraag te doen bij de zorgverzekering. Jaarlijks verandert er veel op dit gebied.

Verhalen uit de wereld van Biofeedback